Kelionės – labai svarbi žmogaus gyvenimo dalis, todėl dėl diabeto neverta kelionių vengti.
Apgalvojus ir suplanavus kelionę iš anksto, nėra neįmanomų kelionės tikslų ir keliavimo būdų.
Kelionėje būtina dažniau, nei įprasta, tikrinti kraujo gliukozę. Įprasti kelionės rūpesčiai, stresas, laiko juostų pasikeitimas, nenuspėjamas valgymo laikas bei maisto rūšys – visi šie veiksniai gali turėti įtakos Jūsų diabeto kontrolei. Jaudulys, lankant naują miestą ar šalį, taip pat gali didinti cukraus kiekį kraujyje.
Prieš keliaudami peržiūrėkite bendruosius kelionių patarimus, sužinokite, kaip pakeisti laiką savo insulino pompoje, ir perskaitykite mūsų kelionių kontrolinį sąrašą, kad įsitikintumėte, jog turite viską, ko reikia.
Visada turėkite pakankamai insulino atsargų. Patartina 2-3 kartus daugiau negu tikitės suvartoti. Laikykite insuliną ir kitus savo reikmenis rankiniame bagaže, bet pasirūpinkite, kad turėtumėte ir atsarginį reikmenų rinkinį kitame krepšyje, jei kartais prarastumėte kažkurį bagažą. Niekada nedėkite insulino į registruojamą bagažą, nes dideliame aukštyje lėktuvo bagažo skyriuje gali būti labai šalta. Sušalęs insulinas visiškai praranda savo poveikį. Rentgeno spindulių kontrolė (X-ray) insulinui neigiamo poveikio nedaro. O štai insulino pompos nenusiimkite ir ten nedėkite. Drąsiai eikite su ja pro metalo detektoriaus vartus. Verta turėti kokį nors pažymėjimą, įrodantį, kad sergate diabetu. Tačiau dažniausiai jo neprireikia.
Jei keliaujate vasarą, gali būti sudėtinga insuliną visą laiką laikyti šaldytuve, bet paprastai trumpos kelionės metu jis nesugenda, jei pavyksta išvengti temperatūrų, aukštesnių kaip 25-30 laipsnių.
Sugedęs insulinas dažniausiai pasidaro drumstas arba balkšvos spalvos, kartais su rudomis dėmėmis. Karštesnėmis dienomis turėkite su savimi termosą, kurį, prieš dėdami insuliną, atšaldykite ledu, arba naudokite specialius vėsinančius dėklus.
Jei nešiojate insulino pompą, saugokite ją ir kateterio laidelį nuo tiesioginių saulės spindulių. Jei diena buvo labai karšta, vakare vertėtų pompą užpildyti šviežiu insulinu.
Atminkite, kad kai kurių kraujo gliukozės matuoklių rodmenys gali būti per aukšti, jei labai karšta, o per žemi – jeigu labai šalta.
Cukraus koncentracija kraujyje vienose šalyse matuojama mmol/l, o kitose mg/dl:
1 mmol/l = 18 mg/dl 100 mg/dl = 5,6 mmol/l
Nepamirškite į kelionę pasiimti gliukozės ir gliukagono!!!
Priemonių, kurios kelionės metu turi būti rankiniame bagaže, kontrolinis sąrašas:
-
Insulino atsargos: ilgo/bazinio bei greito veikimo penuose;
-
Insulino švirkštai skubioms injekcijoms ir gydytojo nurodymai dėl dozavimo;
-
Atsarginė insulino pompa;
-
Kateteriai ir rezervuarai insulino pompai – 2-3 kartus daugiau, nei įprastai sunaudojate;
-
Kateterių įvedimo prietaisas;
-
Gliukozės jutiklių siųstuvas;
-
Siųstuvo pakrovėjas;
-
Gliukozės jutikliai;
-
Gliukozės jutiklių įvedimo prietaisas;
-
Pleistrai;
-
Baterijos pompai;
-
2 gliukozės matuokliai + lancetai pirštui pradurti;
-
Juostelės kraujo gliukozei matuoti;
-
Juostelės ketonams matuoti kraujyje arba šlapime;
-
Gliukagonas;
-
Skysta gliukozė arba gliukozės tabletės;
-
Užkandžiai;
-
Alkoholiu suvilgytos servetėlės;
-
Identifikatorius, kad sergate diabetu;
-
Greitosios medicinos pagalbos kortelė su oro uosto informacija jūsų MiniMed™ 780G sistemai, 740G sistemai, 720G sistemai (paprastai būna pridėta prie Sistemos Vartotojo Vadovo);
-
Dokumentas su esamais insulino pompos nustatymais;
-
Kontaktiniai telefonai asmenų, kurie, esant būtinybei, galėtų padėti.